Italija u derbiju za prvo mjesto skupine U-17 kvalifikacija nadvisila Hrvatsku

Autor: Josip Grčić

Italija je u derbiju skupine 13 kvalifikacija za Europsku smotru 2019. godine potpuno nadvisila kadetsku reprezentaciju Hrvatske. S tricom u mreži, u posljednjoj utakmici odigranoj u Sinju, Talijani su tokom cijelog susreta dobro kontrolirali tijek utakmice i na kraju zasluženo slavili treću pobjedu iz tri susreta…

HRVATSKA – ITALIJA 0:3 (0:2)

Kvalifikacije za EP 2019.
Sinj. Gradski stadion. Gledatelja: 700
Sudac: Luis Godinho (Portugal)
Strijelci: 0:1 Cudrig (34.), 0:2 Esposito (37.), 0:3 Lamanna (71.)
Najbolji igrač: Riccardo Boscolo Chio (Italija)

Italija: Gasparini, Lamanna, Dimarco, Panada, Spina, Boscolo Chino, Esposito (Cester od 89.), Oristanio (Trimboli od 65.), Cudrig, Pirola, Tongya.
Hrvatska: Kovačević, Braut, Unušić, Gvardiol, Biuk (Soldo od 55.), Vasilj (Kanižaj od 89.), Jurčec (Groznica od 70.), Pelivan, Tomek (Hodža od 89.), Ćubelić (Branšteter od 70.), Grozdek.

Puno bolje prvo poluvrijeme Italije, kao da Hrvatska nije postojala na terenu početnih 20-tak minuta, a okova “talijanske obrane” oslobodio se Jurčec tek u 22. minuti susreta kada je bio za malo neprecizan nakon ubačaja Unušića.
Pokušao je u narednom razdoblju u dva navrata i Unušić, ali kada nisu mogli Hrvati put su do gola pronašli Talijani – nespretnost hrvatske obrane dobro je iskoristio Cudrig, prihvatio odbijenu loptu i na spavanju našao vratara Kovačevića koji je malčice izašao, pokazalo se i previše, sa svog gola.
I dok je još, doslovce, trajalo slavlje prvog već su Hrvati morali po drugu loptu iz svoje mreže – pokušaj čišćenja lopte Unušića završio je u nogama Esposita koji je među sendvičom hrvatskih reprezentativaca pogodio za 2:0 Italije.
Mogli su Talijani u narednom razdoblju potpuno “unakaziti” gol Vatrenih, ali pokušaj Esposita odsjeo je na desnoj vratnici. Neuspješan je bio i pokušaj Unušića u napadu poslije nakon povratne lopte Ćubelića.

Stvari na terenu nisu se mnogo promijenile ni u drugom dijelu, iako su, u nekoliko prilika, s boljom završnicom bili mladi Hrvati. Pokušavali su Tomek, u dva navrata i Jurčec, ali bez pravog rješenja pred golom vratara Gasparinija.
Trenutak drugog poluvremena, a i zaključak utakmice bio je u 71. minuti kada je nakon ubačaja Cudriga glavom precizno u dalji kut domaćeg vratara pogodio Lamanna.
U završnici utakmice bilo je i nekoliko lijepih poteza Vatrenih, a dvaput je, nakon što je ušao u 70. minuti, po lijevoj strani solo prodorom prošao Branšteter, a oba su pokušaja mladog hrvatskog veznjaka završila u rukama talijanskog vratara.

Petar Krpan, izbornik hrvatske U-17 reprezentacije:

“Čestitke Italiji na zasluženoj pobjedi. Dobra muška utakmica, nismo iskoristili svoje prilike, ali plasirali smo se u drugi krug kvalifikacija. Falilo nam je nekolicina igrača, ali to nije opravdano. Danas nas jednostavno nije išlo, ali to je nogomet. Idemo dalje, okrećemo se narednim utakmicama.
Na kraju, veliko hvala Sinju, Dugopolju i Solinu koji su nas ugostili i nadam se da će ova mjesta ugostiti još neke utakmice mladih hrvatskih reprezentacija!”

Uz sportski ugođaj na terenu posebice je bio dobar onaj s tribina na kojima je bilo 700 Sinjana, Cetinjana i navijača Hrvatske. Na sjevernoj tribini stadiona nadobudna skupina iz “grada mercedesa” i transparentom je dala podršku našoj mladoj reprezentaciji.