Junak do prvog ovosezonskog remija: Sinjani u posljednjim minutama prosuli pobjedu nad Zagorom

Autor: Josip Grčić, Duje Vuko

Junak je na teškom gostovanju u Unešiću došao do prvog ovosezonskog remija. Sve su u svojim rukama imali Sinjani, u 82. minuti vodili s dva gola prednosti, a onda sve prosuli u posljednjim minutama susreta. Ovo kolo je i Uskok završio s jednim bodom pa je drugo mjesto i dalje ostalo pod Klisom na razlici od tri boda pred liderom Junakom…

ZAGORA – JUNAK 2:2 (0:0)

11. kolo 3. HNL Jug
Unešić. Stadion „Borovište“. Gledatelja: 300
Sudac: Mateo Erceg (Pristag)
Strijelci: 0:1 Bašić-Šiško (73.), 0:2 Tuta (81.), 1:2 Slugan (83., 11m), 2:2 Sablić (90.+1)
Najbolji igrač: Petar Bašić-Šiško (Junak)

Zagora: Bulat, Vuković (Barada od 43.), Slugan, Jurišić, Rajčić, Ćaleta, Vučemilović-Alegić (Rodić od 61.), Bitunjac F., Bitunjac B., Malčić, Sablić. Trener: Tomislav Brnadić
Junak: Ćurković, Barać S.,Bašić-Šiško, Marunica, Barać M. (Jukić od 89.), Katuša, Vuleta (Tuta od 59.), Andrić, Vardić, Botica, Puljić. Trener: Stipe Grčić

Izrazito siromašno prvo poluvrijeme susreta između bodovno prosječne Zagore i lidera Junaka. Sivo nebo nad Unešićem kao da je dodatno usporilo sve napadačke snage domaćina, ali i gostiju pa se na prvu priliku čekalo sve do 21. minute, a bila je u režiji Sinjana. Bašić-Šiško se oslobodio svog čuvara, pohitao prema vratima Zagore i s 20-tak metara snažno pucao u ruke vratara Bulata.
Mali broj šansi i onoga što je vrijedno za zabilježiti nije se mijenjao niti do kraja prvih 45 minuta, a tek je u dva navrata u polu-prilikama svoje pokušaje imala i domaća nogometna družina. Prvo je u 26. minuti Sablić s ruka kaznenog prostora pucao iznad gola, a ništa uspješnije nije završila niti prilika Brune Bitunjca 10-tak minuta kasnije.

Drugi dio susreta ni izbliza sličan onom prvom. Kao da su iz svlačionica izišle dvije potpuno regenerirane momčadi pa je odmah od početka na vidjelo izlazila silna želja gostiju, ali i domaćina da dohvate promjenu rezultata.
Već je u 50. minuti Bašić-Šiško bio za malo neprecizan, pokušaj Sablića, u redovima Zagore, potom je isto završio pored gola, a istim epilogom dokrajčila se i mat-situacija udovičićkog golgetera kada je, nakon što je bio sam lice u lice s vratarom, pucao uz lijevu vratnicu.
Nadmoć Junaka u narednom je razdoblju bila ogromna, teško su živjeli domaćini i u pravim trenutcima se ispriječavali kako netko od Sinjana ne bi načeo njihovu mrežu, a blizu su da to i učine bili prvotno Vuleta te ponovno Bašić-Šiško.
Ipak, nakon toliko propuštenih pokušaja broj jedan u strijelcima lige, Petar Bašić-Šiško probušio je vratara Zagore i nakon ubačaja Marunice pogodio neobranjivo za vodstvo Sinjana.
Nekoliko minuta kasnije, točnije u 81. minuti, Plavi su bili u rezultatkom plusu od dva pogotka jer je još jednom iz svoje mreže po loptu morao Bulat nakon što je Tuta prekrasnim udarcem iskosa pospremio loptu poslije solo prodora s lijeve strane.
I kad se činilo kako će Sinjani kući pjevajući prvo je odmah minutu kasnije, Zagora iz jedanaesterca preko Slugana došla do smanjenja prednosti, a onda i u prvoj minuti sudačke nadoknade se iznad svih, poslije kornera, izdigao Sablić i pogodio za remi na Borovištu.

Konačno su put do pobjedničkih staza našle susjedne Hrvace koje su na domaćem terenu svladale Croatiju rezultatom 2:1, a prava se rovovska bitka vodila na Klisu gdje je vratar Splita Kirevski obranio čak dva pokušaja Vučemilovića-Grgića iz kaznenog udarca.

Junak je u idućem kolu domaćin Uraniji, a u srijedu se, također na Gradskom stadionu, igra i odgođeni susret 10. kola u kojem Sinjani igraju s Primorcem iz Stobreča.